Kompostovací záchody a úřady

 Úřady ještě stále nejsou na tuto situaci dostatečně připraveny. Jde o to, že v případě nepochopení je potřeba úředníka přesvědčit. Kromě argumentů, že ve světě je používání kompostovacích záchodů běžné nám nahrávají další věci.

  1. Obecně se ví, že je potřeba šetřit s vodou a pitnou obzvlášť. To kompostovací záchody splňují v plném rozsahu.
  2. Podle zákona o odpadech se má tvorbě odpadu předcházet. I tento bod kompostovací záchody plní. 
  3. Je to hra se slovy. Pokud lidské výkaly nenazveme odpadem, ale surovinou určenou k dalšímu zpracování kompostováním, už je situace jiná.  Jejich původce se jich totiž jako odpadu zbavit nechce.
  4. Další možný výklad je, že lidské výkaly z kompostovacích záchodů spadají v katalogu odpadů do kolonky "kal ze septiků a žump" a ty se kompostovat smějí.
  5. Další silný argument je ochrana přírody. Vzniklý kompost obohacuje přírodu o živiny, které potřebují rostliny pro svůj růst.
  6. Vznikl nový Institut cirkulární ekonomiky, který by mohl do celé problematiky kompostovacích záchodů vnést pořádek. Tedy jestli to, co mají v názvu myslí vážně.

K dispozici máme návody výrobců a velmi přešvědčivá je kniha o využití lidského hnoje od Josepha Jenkinse  "The Humanure Handbook" v českém překladu od Pavly Kosinové uvedený na stránkách Jaroslava Svobody www.ekozahrady.cz 

 

Správa webu

   Pro Honzu vytvořil: David Horáček
© 2012 - 2017

Počítadlo návštěv

TOPlist

Hosté na webu

Právě připojeni - hostů: 34 

Počítadlo článků

Počet zobrazení článků : 189037

Založeno na Joomla!. XHTML and CSS.